První perlivé víno na světě

Poprvé se s Pét-Natem (zkratka pro Pétillant-Naturel) můžeme setkat na začátku 16. století na jihu Francie, kde vznikl zcela náhodou ve vinných sklípcích místních mnichů. Ti víno stočili do lahví ještě před ukončením primárního kvašení, a velice je překvapilo, když se na jaře kvasinky, které zůstaly v lahvi, opět probudily k životu a začaly znovu pracovat.

Výsledkem bylo víno, ve kterém se objevily první bublinky, což byl pro mnichy veliký šok. Věřili totiž, že bubliny ve víně jsou dílem ďábla. Po ochutnání ale pochopili, že se jedná spíše o božský nápoj! To platí i v dnešní době, kdy jsou Pét-Naty stále oblíbenějším a vyhledávanějším nápojem. Nejen pro svou fantastickou chuť a jemné perlení, ale také proto, že tato vína se vyrábějí s minimálním zásahem vinaře a naprosto přirozenou cestou – tedy žádné CO2, zbytečná síra a tím pádem ani žádný bolehlav! 🍾

Perlivá Gruzie

Kolébkou vína je samozřejmě Gruzie, kde mají s výrobou naturálních vín tisícileté zkušenosti. A právě gruzínské starověké odrůdy ve spojení se zmíněnou francouzskou technologií dávají vzniknout fantastickým vínům. Například odrůda Chinuri a Goruli Mtsvane je ve spojení s bublinkami skvělá. Ve výsledku se totiž jedná o velmi jemné, svěží víno s podmanivou chutí dřišťálu. I Kisi, jedna z nejznámějších bílých odrůd, se perfektně hodí pro výrobu Pét-Natu - jeho vůně je ovocná a v chuti Vás příjemně překvapí zralá hruška s citrusy.

Pokud však fandíte bublinkám „na růžovo“, tak mohu vřele doporučit  Pét-Nat z odrůdy Saperavi nebo Tavkveri. 

V prvním případě si vychutnáte výrazné perlení s vůní lesní jahody, v tom druhém se bude jednat o jemný, až krémový Pét-Nat.

🌿🍇

Ochutnejte tato perlivá naturální vína z naší online vinotéky www.dekanter.cz a připojte si s námi na krásu přírody a začínající jaro🥳🌸

Navíc, s promokódem VINOJEDE Vám vína zašleme kamkoliv v rámci ČR zcela ZDARMA.